Transkapela

Muzyka źródłowa

- Inspiruje nas muzyka wędrownych kapel żydowskich z przełomu XIX i XX wieku, którą znamy z nagrań archiwalnych i zapisów nutowych. Muzyka wiejska i muzyka małych miasteczek – mówią muzycy Transkapeli.

Transkapela gra muzykę inspirowaną żydowską kulturą muzyczną Karpat z przełomu XIX i XX w., wiążącą różnorodne wątki muzyczne kształtowane przez wiele grup etnicznych na przestrzeni wieków. To muzyka kapel klezmerskich Transkarpatii, grywana niegdyś przez Żydów na huculskich weselach, w bukowińskich karczmach, na galicyjskich jarmarkach, w tradycyjnym instrumentarium. Od stuleci, na styku karpackich kultur, rozbrzmiewa ta wyjątkowa muzyka. Surowa, a zarazem ulotna. Łącząca w uniwersalną całość wiele obcych sobie znaczeń, słów i prawd. W tej jednej muzyce cała energia  i dziedzictwo Karpat dotyka największej tajemnicy życia. Może dlatego posiada ona tak wielką siłę ekspresji, a przez to witalność i ponadczasowość.

W płytowym podsumowaniu 2005 r. pierwsza płyta Transkapeli, "Sounds And Shadows", została uznana przez serwis serpent.pl za folkową płytę roku. Nagrodzono ją również Folkowym Fonogramem Roku 2005. Druga, nagrana w kultowym studiu Rogalow Analogowy, płyta „Over The Village” to dalszy ciąg muzycznej imaginacji o czasach klezmerów z Karpat. Tym razem jest  to metafizyczna opowieść o karpackiej wsi. Wsi, jak niegdyś, zamieszkałej przez górali bukowińskich, Hucułów, Żydów, Romów, Polaków, Rumunów, Węgrów i wielu innych z bogatej palety transkarpackich kultur. Muzyczna przechadzka wioskową drogą jest próbą doświadczania prawdy o czasie minionym nie przez rozumowanie, ale intuicyjnie, poprzez dotykanie istniejącego dźwięku, melodii.


- Transkapela to artystyczne zamierzenie czwórki muzyków działających wielopłaszczyznowo na gruncie muzyki tradycyjnej, poszukujących dla niej nowych znaczeń i miejsca we współczesności. Nasze poszukiwania muzyczne dotyczą muzyki tradycyjnej wielu obszarów kulturowych: Małopolska, Galicja, Bukowina, Huculszczyzna, Maramuresz, Siedmiogród, w której pomimo zewnętrznych, formalnych różnic próbujemy odnajdywać wspólne pierwiastki i docierać do jej głębi i wartości ponadczasowych. Muzyka źródłowa stanowi dla nas inspirację dla własnych nowych aranżacji  i kompozycji. Próbujemy naszą muzykę kształtować nie poprzez naśladownictwo, a twórcze korzystanie z tradycyjnych wzorców – mówią sami muzycy.

www >myspace >
POWRÓT
 
Copyright © 2006-2008 by Fundacja Independent
THESIGN: THE COMPLAINER